IMG_20190517_130715_027
Gerda Urva

Gerda Urva

Muidas muutustega toime tulla?

Kes meist poleks silmitsi seisnud muutustega?  Olukorraga, kus  senine turvalisus ja teatav etteaimatavus kaob. See võib olla tekkinud välistest teguritest, mille üle endal kontroll puudub, või sisetundest, et praegusel viisil edasi minna ei ole võimalik, jätkates vana raja käimist jõutakse välja kontrollimatusse kaosesse ning selle vältimiseks algatatakse muutus ise.

Suur muutus, mis puudutab suhteid, raha või tervist võib olla parajaks väljakutseks. Kui muutuvad kaks nendest, kõigutab see inimest ilmselt väga tõsiselt, kuid kui korraga muutuvad kõik kolm, võib see olla tõeliselt raske ja põhjustada palju kannatusi. Muutused tulevad meie ellu siis, kui vanad viisid, meetodid, strateegiad ei ole enam uue ajaga vastavuses. Mida rohkem vanasse klammerduda, seda raskem on muutusega toime tulla. Vaatamata paljudele purustavatele teguritele toob muutus kaasa uuenemise, mille kestel puhastutakse arengut segavast vanast ja avaneb tee uuele ning sellest lähtuvalt leitakse tihti, et kriis on evolutsiooniprotsessi vajalik osa.

Mida vältida?

Üks oluline lõks, millesse sattumist tuleks kaose põhjuste väljaselgitamisel vältida, on konkreetse isiku süüdistamine. Igasuguse muutuse põhjused on sügavamad, kui ühe või mitme isku tegevus ning teadmata selle tegelikke põhjuseid, panemata õiget diagnoosi, võidakse määrata ebaefektiivsed või isegi kahjulikud ravivõtted. Sellisel juhul kõrvaldatakse ehk ainult sümptom, haigus surutakse maha, kuid põhjused jäävad kõrvaldamata ning on oht astuda jälle sama reha otsa. Ka hirmul enda üle võimust võtta lastes, tormakaid ja läbimõtlematuid otsuseid vastu võttes võib õppetund jääda omandamata.

Olukorras, kus tundub, et tegeleda tuleb tõelise kokkuvarisemisega, on keeruline nii mõelda, kuid ükskõik, kui raske, isegi kohutav see ka ei oleks, on olemuslikult tegemist ikkagi ainult muutusega. Muutus on hirmutav, kuid see erineb kõik-on-läbi tundest. Muutus ennustab, et midagi uut on tulemas. Midagi, mis on täiesti äratundmatu ning esialgsega võrreldes radikaalselt teistsugune. Elu on muutumine, see on elu loomus.

Sa saad mõjutada seda, milliseid tundeid tunned

Enamasti tajutakse sündmusi lähtuvalt oma tõekspidamistest ning selle põhjal antakse tähendus toimuvale.  Probleem ei ole töö kaotamises, suhte lõppemises või rahalistes raskustes. Üks inimene, kelle partner ta maha jättis, võib olla murest murtud ja tunda, et see on elu lõpp, samas kui teine sama sündmuse järel korraldab peo ja kutsub kõik sõbrad tähistama seda sündmust kui suurimat rõõmupäeva oma elus. Sündmus ja sinu reaalsus selle kohta on kaks täiesti erinevat asja. Sa saad mõjutada seda, millised tunded sul on, millal need on ja kuidas sa neid koged või väljendad olukorra tähenduse ümberhindamisega. Juhul, kui tähendus on „see on halb“, põhjustab see kannatust. Kuid sündmustel ei ole tähendusi. Sündmused on sündmused ja tähendused on mõtted. Tähendus, mille sa asjadele annad, ei tulene ühestki välisest sündmusest, tingimusest, asjaolust ega olukorrast. Tähenduse andmine on täielikult sisemine protsess.

Objektiivne kõrvaltvaataja võib olukorrale uut valgust heita

Alati ei ole iseenda mõtete ja tunnete muutmine nii lihtne. Samuti, nagu on iseendal keeruline hambaid parandada, võib olla iseenda analüüsimine ja probleemide lahendamine komplitseeritud. On ju vanarahvaski öelnud, et teise silmas pindu näed, enda silmas ei näe palkigi. Meil kõigil on enda suhtes pimenurk ning just nagu autosõidul, võib meie isiklikus pimenurgas asuv probleem põhjustada kannatusi nii meile endale, kui ka teistele. Just nagu füüsilist tervist või hammaste seisukorda käiakse suuremate hädade ennetamiseks arsti juures kontrollimas, tuleks hoolitseda ka oma vaimse tervise eest selleks, et hoida oma elukvaliteeti kõrgel.

Allikad:
Neale Donald Walsch „Kui muutub kõik, muuda kõike“
Anatoli Nekrassov „Kriisid“
Jiddu Krishnamurti „Silmitsi maalima kriisiga“

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email